به وبلاگ من خوش آمدید ایرانی های عزیز سرتاسر جهان از جمله کشور خودم اگه از وبلاگ من خوشتون اومد یا نیومد . انتقادم کردین ناراحت نمی شم . دوستون دارم ، موفق و سربلند باشید

ابزار وبمستر

سر نهفته در نماز جنازه - رهگذر راه نور

پیچک

سر نهفته در نماز جنازه

نماز جنازه پس یاد کن نزد مشاهده جنازه و گذاشتن آن را در برابر خود، آنچه را که مردگان گذاشته اند از اهل و عیال و اولاد و ترکه و اموال خود، و رفته اند به نزد خداى تعالى با دست خالى از جمیع چیزها.


 و همراه نیاورده اند مگر اعمال صالحه و آنچه را که تجارت کرده اند از اعمال آخرت سود کننده و فکر کن در بهجت و تازگى بدنشان که در حال حیات داشتند، و الحال چگونه تغییر یافته است رنگ پوستشان و رنگ صورتشان و عن قریب محو مى کند مرگ صورتشان را و زایل مى گرداند زمین طراوتشان را و آنچه حاصل شده بوده از براى او. و به یاد بیاور با خود که همین است که یتیم شده اند اولادش و بیوه مانده اند زنانش و ضایع شده است اموالش و خالى مانده جایش و منقطع شده املش و کثرت حیله و مکرهایش ، که از براى توافق اسباب دنیا مى کرد و غفلت داشت از داخل شدن در این خاک و رسیدن به آنچه نوشته شده است در کتاب و به یاد آورد میل او را به قوت و جوانى ، و اشتغال او را از آنچه در برابر او بود از مرگ سریع و چگونه بود که مى رفت و تشییع جنازه اموات مى کرد و حالا از کار افتاده است پاهایش و قوت گیرائى نمانده است در مفصلهایش و فکر کن که چگونه قبلا حرف مى زد و اکنون زبانش از کار افتاده و چگونه مى خندید و فعلا متغیر شده دندانهایش و چگونه تدبیر مى نمود در کارهاى خود نسبت به چیزهایى که محتاج بود از قوت سالیانه یا زیادتر، در حالى که نمانده بود میانه و و مرگش ‍ مگر یک ماه یا کمتر، و غافل بود، از آنچه از عالم غیب درباره او اراده داشتند تا ناگهان مرگ دامن او را گرفت در وقتى که گمان نمى کرد و نمى دانست ، ناگاه رسید به گوشش نداى ملک جبار، به جانب نعمت بهشت یا به جانب آتش و جهنم .


فکر کن تو نیز با خودت که اکنون تو نیز مانند او هستى در غفلت و زود باشد که عاقبت تو مانند عاقبت او بگردد لاجرم برخیز در این هنگام به سوى مهیا شدن مرگ و مشغول شو به بسیار کردن زاد و توشه آخرت خود، چه آنکه مسافت راه بسى دور است و عقبه بسى بلند مى باشد و خطر آن بسیار و پشیمانى بعد از مرگ سودى ندارد. پس اینگونه فکرها، آرزوى تو را کوتاه و استعداد تو را به صوالح اعمال افزون مى گرداند.


موفق باشید ... 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد
  • کد نمایش افراد آنلاین